Austria, zamek syna generała SS, Otto von Wächtera.

Materiały do książki zbierałam w Wiedniu, Rzymie, Watykanie, Pradze, Monachium, Maryland i Salzburgu - dokumentacja ta nigdy wcześniej nie była publikowana.

 

Premiera "Listy Wächtera"

 

 

Wybrane recenzje

Uki Goñi,  autor "The real Odessa":

"W swojej książce, Pani Magdalena Ogórek podąża szlakiem zrabowanych dzieł sztuki, zabranych z Polski przez Ottona von Wächtera i jego żonę Charlotte. Wchodzi w głąb ich rodzinnych sekretów w długich rozmowach z synem Wächtera.

Autorka poruszyła niebo i ziemię przy dochodzeniu do prawdy w swoich badaniach. Jej książka, podbudowana rzetelnymi dowodami, będzie ważną pomocą dla zrozumienia tragicznych dziejów Polski podczas II wojny światowej."

Ks. Bp. Michał Janocha, prof. historii sztuki:

"Dzień po dniu, odsłaniają się przed czytelnikiem mroczne karty ostatniej wojny związane z rabunkiem dzieł sztuki i ich wywozem do Niemiec, przetasowane jaśniejszymi kartami refleksji o obrazach i artystach, pełnymi erudycji i świeżych emocji.
"Lista Wächtera" łączy formę reportażu historycznego z elementami pamiętnika, eseju, powieści szkatułkowej, a nawet literatury kryminalnej. I oto czytelnik odkrywa, że pozornie odległe od siebie tematy, wydarzenia i postaci spotykają się ze sobą, niczym na obrazie Brueghela."

Marcin Wolski:

"Wyznam, że od czasu fascynacji esejami młodego Łysiaka" nie spotkałem kogoś równie biegle i płynnie poruszajacego się w materii "historii w obrazach". Autorka zwinnie przemieszcza się między Krakowem, Pragą, Wiedniem, Rzymem i pokonuje bariery czasu, w sposób właściwy dla osób czujących się jak u siebie w domu. Współczesny dziennik podróży miesza się z reminiscencjami, obrazy z galerii ewokują wycieczki w przeszłość. W przedziwny sposób łączą się z sobą wątki artystów i bestii (...) i nie ma w tym żadnej przypadkowości. Wszystkie nitki splatają się wokół postaci esesmana Otto Wachtera i skarbów zrabowanych w Polsce. (...) Sztuka, kryminał, historia. Palce lizać!"

Szymon Nowak, Historia.org.pl

Książka Magdaleny Ogórek jest niewątpliwie kamieniem milowym w dociekaniu prawdy o II wojnie światowej, jeśli chodzi o zrabowane w mojej ojczyźnie dzieła sztuki.

 

 Najnowsza książka już za kilka dni w sprzedaży: "Kat kłania się i zabija. Wächter. Heydrich. Menten."

 

kat klania sie i zabija

Premiera 15 listopada.

Przedsprzedaż rusza 15 października.